Czasami chwila nie uwagi może doprowadzić katastrofalnego w skutkach wypadku jakim jest zalanie naszego dorobku czyli laptopa.
W tym poradniku omówimy co robić a czego nie aby uratować nasz komputer.
Krok 1 oraz krok 2 odgrywają kluczową rolę, należy je wykonać jak najszybciej aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu.
Krok 1 – odwrócenie laptopa
Gdy dojdzie do zalania należy poderwać sprzęt do góry szybkim i płynnym ruchem a następnie odwrócić do góry nogami(klawiaturą do dołu) zanim woda, herbata czy inny płyn zdąży przeniknąć przez klawiaturę i dostać się płyty głównej.
Sprzęt w takiej pozycji powinien pozostać przez 24 godziny – dobrze jest podłożyć ręczniki papierowe aby ciecz miała gdzie wnikać.
Warto dodać aby nie potrząsać laptopem ponieważ taki ruch może zwiększyć ryzyko rozprzestrzenienia się substancji płynnej.
Krok 2 – odłączenie wszelkich źródeł prądu
Odłącz zasilanie, w pierwszej kolejności ładowarkę a następnie jak najszybciej wyjąć baterie.
W przypadku gdy nasz komputer posiada wbudowany akumulator i nie ma możliwości szybkiego usunięcia baterii, należy kliknąć ukryty przycisk resetu/wyłączenia baterii który zazwyczaj znajduje się u spodu laptopa i wygląda jak mała dziurka podobna do mikrofonu bądź awaryjnego otwierania napędu optycznego. Do jego użycia będzie potrzebna igła, spinacz biurowy itp.
Krok 3 – odkręcenie obudowy i czyszczenie zalanego miejsca
W tym kroku wiele zależy od substancji którą zalaliśmy notebooka. Jeśli była to woda to pół biedy w porównaniu z kawą, herbatą, colą, piwem bądź jakimś innym słodkim napojem.
W przypadku zwykłej wody 24 godziny powinny wystarczyć aby nasz dorobek wysechł chociaż dla pewności można rozkręcić i wysuszyć np. suszarką z tym że musimy kontrolować wytwarzaną przez nią temperaturę, tak aby nie stopić niektórych elementów.
Więcej zabawy jest z substancjami słodkimi, w tej sytuacji musimy się uzbroić w spirytus lub wodę destylowaną. Podzespoły najwygodniej będzie czyścić wacikiem bądź patyczkiem do uszu. Pamiętaj aby nie przesadzić z alkoholem lub wodą ponieważ możemy tylko pogorszyć sprawę.
Krok 4 – po czyszczeniu podzespołów
Jeśli lepka ciecz została już usunięta powinnyśmy znów uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż wszystko wyschnie a jeśli notebook jest nam pilnie potrzebny to możemy użyć suszarki do włosów tak jak pisałem w kroku 3 z tym że należy pamiętać aby kontrolować jej temperaturę ponieważ może stopić podzespoły!
Krok 5 – założenie obudowy
Po powyższych krokach przyszedł czas na założenie obudowy i próby odpalenia.
Jeśli mieliśmy szczęście komputer powinien się normalnie odpalić a jeśli nie to niestety czeka nas wizyta w serwisie.
Dlaczego warto robić backup danych?
Dlaczego warto robić backup danych? Istnieje wiele powodów, dlaczego warto...
Czytaj więcejCzy warto jeszcze kupić telefon Huawei?
Czy warto jeszcze kupić telefon Huawei? Decyzja o zakupie telefonu...
Czytaj więcejBłąd ERR_ADDRESS_INVALID – Jak naprawić?
Błąd ERR_ADDRESS_INVALID – Jak naprawić? Błąd ERR_ADDRESS_INVALID w przeglądarce internetowej...
Czytaj więcejLaptop poleasingowy – czy warto w niego zainwestować?
Laptop poleasingowy – czy warto w niego zainwestować? Planujesz zakup...
Czytaj więcej
Przy ratowaniu takiego laptopa najbardziej liczy się czas.
Dokładnie.