Czasami chwila nie uwagi może doprowadzić katastrofalnego w skutkach wypadku jakim jest zalanie naszego dorobku czyli laptopa.

W tym poradniku omówimy co robić a czego nie aby uratować nasz komputer.

Krok 1 oraz krok 2 odgrywają kluczową rolę, należy je wykonać jak najszybciej aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Krok 1 – odwrócenie laptopa

Gdy dojdzie do zalania należy poderwać sprzęt do góry szybkim i płynnym ruchem a następnie odwrócić do góry nogami(klawiaturą do dołu) zanim woda, herbata czy inny płyn zdąży przeniknąć przez klawiaturę i dostać się płyty głównej.

Sprzęt w takiej pozycji powinien pozostać przez 24 godziny – dobrze jest podłożyć ręczniki papierowe aby ciecz miała gdzie wnikać.

Warto dodać aby nie potrząsać laptopem ponieważ taki ruch może zwiększyć ryzyko rozprzestrzenienia się substancji płynnej.

Krok 2 – odłączenie wszelkich źródeł prądu

Odłącz zasilanie, w pierwszej kolejności ładowarkę a następnie jak najszybciej wyjąć baterie.

W przypadku gdy nasz komputer posiada wbudowany akumulator i nie ma możliwości szybkiego usunięcia baterii, należy kliknąć ukryty przycisk resetu/wyłączenia baterii który zazwyczaj znajduje się u spodu laptopa i wygląda jak mała dziurka podobna do mikrofonu bądź awaryjnego otwierania napędu optycznego. Do jego użycia będzie potrzebna igła, spinacz biurowy itp.

Krok 3 – odkręcenie obudowy i czyszczenie zalanego miejsca

W tym kroku wiele zależy od substancji którą zalaliśmy notebooka. Jeśli była to woda to pół biedy w porównaniu z kawą, herbatą, colą, piwem bądź jakimś innym słodkim napojem.

W przypadku zwykłej wody 24 godziny powinny wystarczyć aby nasz dorobek wysechł chociaż dla pewności można rozkręcić i wysuszyć np. suszarką z tym że musimy kontrolować wytwarzaną przez nią temperaturę, tak aby nie stopić niektórych elementów.

Więcej zabawy jest z substancjami słodkimi, w tej sytuacji musimy się uzbroić w spirytus lub wodę destylowaną. Podzespoły najwygodniej będzie czyścić wacikiem bądź patyczkiem do uszu. Pamiętaj aby nie przesadzić z alkoholem lub wodą ponieważ możemy tylko pogorszyć sprawę.

Krok 4 – po czyszczeniu podzespołów

Jeśli lepka ciecz została już usunięta powinnyśmy znów uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż wszystko wyschnie a jeśli notebook jest nam pilnie potrzebny to możemy użyć suszarki do włosów tak jak pisałem w kroku 3 z tym że należy pamiętać aby kontrolować jej temperaturę ponieważ może stopić podzespoły!

Krok 5 – założenie obudowy

Po powyższych krokach przyszedł czas na założenie obudowy i próby odpalenia.

Jeśli mieliśmy szczęście komputer powinien się normalnie odpalić a jeśli nie to niestety czeka nas wizyta w serwisie.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

2 odpowiedzi na “Ratowanie zalanego laptopa – poradnik”

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top